sobota, 25 lipca 2015

Poszukiwania pracy w UK, jak zacząć?

Dziś praktyczny i mam nadzieję bardzo przydatny post dla wszystkich poszukujących pracy. Co i jak, gdzie i od czego zacząć. Poszukiwania pracy, to praca sama w sobie. Potrzeba wiele determinacji i motywacji by w ogóle zacząć, a w czasie poszukiwań wielkiego dystansu do tego ile naszego poszukiwania bedą trwały i jak szybko przyniosą pozytywne rezultaty! Nic nie dzieje się od razu, więc cierpliwości! Praca się znajdzie, niektórym przyjdzie szybciej niż innym, ale ewentualnie coś znajdziecie :)

Jak już wspominałam we wsześniejszych postach, ja nadal poszukuję pracy idealnej ale doświadczenie w tej kwestii już jakieś mam, więc może moje błędy i próby komuś pomogą ;-) 

Poszukiwania musicie zacząć od stworzenia dobrego CV, to podstawa w każdym miejscu na ziemi, niezależenie od kraju w którym mieszkacie. Nie mam pojęcia niestety jak sprawa wygląda obecnie w Polsce więc to musicie mi wybaczyć, nie jestem w stanie porównać procesu rekrutacyjnego. W Wielkiej Brytanii CV musi być proste, przejrzyste-żadnych zdjęć, zdobień, kolorów, wywyjających się czcionek. Poza tym możecie wyjść na maksymalnie 2 strony A4, a doświadczenie zawodowe nie powinno wybiegać poza 2 ostatnie lata (chyba że jest adekwatne do stanowiska o jakie się ubiegacie). Generalnie schemat dobrego CV to:

1. Wasze dane (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres email). Nie ma potrzeby podawania wieku, czy narodowości. Generalnie prawo w UK zabrania dyskryminacji z powodu wieku, orientacji seksualnej, narodowości czy niepełnosprawności a większość instytucji i pracodawców się do niego stosuje.

2. Doświadczenie zawodowe począwszy od tego czym zajmujecie się teraz. Doświadczenie powinno zawierać informacje dotyczącego Waszego stanowiska i wykonywanych obowiązków.

3. Edukacja (studia, szkoła średnia/zawodowa, tytuły i kursy)

4. Dodatkowe informacje (ale nic osobistego typu "interesuję się muzyką i kinem")-skupcie się na  szkoleniach i umiejętnościach. Jeśli nie wiecie co tu wstawić-nie wstawiajcie nic. Lepiej nie wpisać nic niż dodać coś co zmniejszy Wasze szanse na kolejny etap-rozmowę kwalifikacyjną.

Gdy już macie dobrze napisane CV, pora zarejestrować się na stronach internetowych, na których możecie kontynuować swoje poszukiwania. Strony które polecam to indeed, totaljobs, jobs.ac.uk, fish4, reed. Warto zaglądać też na strony swojego lokalnego urzędu miasta. Jeśli szukacie pracy między Polakami, to warto zerknąć na swoje polskie forum w Waszej okolicy. 

Poza stronami internetowymi z ogłoszeniami, zawsze sprawdzajcie strony konkretnych pracodowaców-zazwyczaj dostępne są zakładki z informacjami na temat stanowisk i ofert.

Poza Internetem warto zarejestrować się w agencjach pracy-wystarczy zadzwonić czy wstąpić na recepcję i wykazać zainteresowanie. Przy rejestracji wypełnicie kilka formularzy, dotyczących Was, Waszego doświadczenia i stanowiska jakiego poszukujecie. Potem będzie nieformalna rozmowa z pracownikiem agencji. Od tego momentu pracownicy agencji będą razem z Wami poszukiwać odpowiedniego stanowiska. Jest jedno ale, praca przez agencję często równa się pracy tymczasowej, a co za tym idzie-brak stabilizacji, i niestety ale zwiększona częstotliwość w zmianach pracy. Pracując przez agencję musicie być w ciągłej gotowości-bo praca może pojawić się nagle. 

Ostatnim "narzędziem" poszukiwań jest pukanie od drzwi do drzwi z kopiami Waszego CV. Kawiarnie, hotele, sklepy, biurowce- w zależności od tego czym chcecie się zajmować. 

Determinacja, zawziętość ale też racjonalna ocena sytuacji (nie startujcie na stanowisko managera bez doświadczenia czy znajomości języka!) sprawią że praca się pojawi. Konkretne i regularne sprawdzanie ofert pracy w sieci, rozmowy z pracownikami agencji pracy i przypominanie im o sobie (dzwońcie jak najczęściej tak by mieli Was dość :) ). Rozmawiajcie ze znajomymi i pytajcie czy ktoś coś wie. Wiele ogłoszeń znajdziecie w polskich sklepach. Spinamy pośladki, wciągamy brzuch, biust do przodu i głowa do góry :) Praca jest w Waszym zasięgu. Nie bójcie się zaczynać od czegoś poza Waszymi umiejętnościami, albo czegoś poniżej doświadczenia, praca to praca, nie poddawajcie się, może być tylko lepiej!

W razie pytań piszcie czy to tu, czy na Facebooku KLIK

Pozdrawiam,

1 komentarz:

Każdy komentarz to motywacja do dalszego działania, zatem dziękuję!